Zápal prínosových dutín

17.11.2019

Trápi Vás nepríjemný pocit plnosti, tlaku v tvári a okolo očí? Cítite sa celkovo malátni, máte horúčku a bolesti hlavy? Ak trpíte podobnými príznakmi choroba menom sinusitída sa zrejme prilepila aj na vás.


Nezávažnou formou zápalom prínosových dutín trpí asi každý tretí človek. Môže byť vírusového, bakteriálneho, mykotického alebo alergického pôvodu. Najčastejšie sa prejavuje u ľudí, ktorí majú astmu, sennú nádchu, cukrovku, zníženú imunitu alebo u ľudí s nosovými polypmi, vykrivenou nosovou priehradkou a zväčšenými nosovými mandľami.

Akútny zápal dutín vzniká pri opuchnutí sliznice, zvyčajne počas chrípky alebo nachladnutia. Opuch sliznice obmedzuje odtok hlienu a dochádza k jeho hromadeniu v dutine. Zápal sa zvyčajne začína v jednom páre dutín a veľmi často sa rozšíri do ostatných. Tlak hlienu v upchatej dutine spôsobuje nepríjemné ťažkosti a bolesti.

Príznaky zápalu dutín

  • citlivosť a opuch nad zapálenými dutinami

  • pocit tlaku v tvári a pod očami

  • nepríjemne zapáchajúci žltý alebo zelený výtok z nosa

  • bolesti a pocit tlaku v hlave

  • zvýšená teplota alebo horúčka

  • celková malátnosť

  • zápach z úst

  • bolesť zubov v dolnej čeľusti

Základné homeopatiká na akútnu sinusitídu

Kalium Bichromicum - hustý žltý alebo žltozelený hlien, ktorý je ťažko vysmrkať. Plnosť u koreňa nosa, úplne upchatý nos- rozprávanie "nosom".

Mercurius - pri postihnutí čelových dutín, zelenkavý tekutý výtok. Každé nachladenie končí zápalom dutín. Extrémne slinenie a páchnuci dych s bielym povlakom na jazyku. Bolesti sa zhoršujú v noci.

Belladonna - pravostranné symptómy, extrémna bolestivosť pri ohýbaní a predklonu hlavy. Zvýšená teplota, horúca, červená tvár ale studené ruky a nohy. Celkové zhoršenie pohybom a otrasmi.

Causticum - chronické upchatie nosa a výtok do nosohltana. Žiadny alebo hustý výtok z nosa až s prímesou krvi. Sinusitída spojená s chrapotom. Úľava nastáva pri daždivom, vlhkom počasí, kedy sa upchanie nosa a zápal zlepšuje.  

Hepar Sulphur - pomôže pri extrémne bolestivom zápale dutín, ktoré vzniklo pri vystavení sa chladu alebo neprikrytím hlavy. Hlien je hustý, zateká do nosohltanu a páchne po syre.

Lycopodium - ak zápal a výtok z nosa začal na pravej strane. Hlien je hustý, žltý a tvorí krusty. Upchatie nosa sa zhoršuje počas spánku.

Spigelia - pomôže pri ľavostrannom zápale hlavne čelovej dutiny. Bolesť je silná, pulzujúca, pociťovaná za očami. Tvár sa nám môže zdať napuchnutá a zhoršenie nastáva studeným, vlhkým počasím.

Sticta - chronický alebo akútny zápal, šíriaci sa do čelových dutín, s veľmi upchatým nosom. Suchý a plný pocit v nose nás neustále núti sa vysmrkať, ale z nosa nič nevychádza. Typická je aj suchosť hrdla, úst a podnebia. Výtok z nosa rýchlo vysychá a spôsobuje vznik veľkých krust.

Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára. Pri chorobách a pretrvávajúcich problémoch sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.

Text: Drahomíra Čamajová, SAKHom

Obrázky: pixabay.com