Zachrípnutie a strata hlasu

17.04.2022

 Chystáte sa na dôležitú schôdzku a zradil vás hlas? V tomto článku sa dozviete ako sa zbaviť zachrípnutia, i straty hlasu pomocou správne vybraného homeopatika.


Strata hlasu nemusí postihnúť len spevákov, moderátorov či učiteľov. Niekedy stačí aj malé prechladnutie, oslava s hlasným spevom alebo krikom, pobyt v zafajčenom či prašnom prostredí, veľmi studený alebo horúci nápoj a na druhý deň je hlas fuč. Ráno sa zobudíte a zrazu nemôžete hovoriť. Hrdlo je boľavé a stratili ste hlas.  

Čo robiť pri zachrípnutí

  • Dožičte hlasivkám oddych na zotavenie.

  • Nehovorte a nešepkajte.

  • Pite veľa tekutín, najmenej 1,5 litra.

  • Často a veľa pite vodu. Vaše hlasivky budú dostatočne hydratované.

  • Snažte sa čo najmenej kričať. V hluku obmedzte hlasový prejav na minimum.

  • Snažte sa nefajčiť, aj pobyt v zafajčenej miestnosti obmedzte na minimum.

  • Vyhýbajte sa sýtenej minerálke a ostrým, pálivým jedlám.

  • Cmúľajte kyslé citrónové cukríky, žujte žuvačku bez cukru, aby ste podporili tvorbu slín, ktoré zvlhčujú hlasivky.

Zachrípnutie môže byť aj predzvesťou akútnej infekcie. Homeopatickou liečbou môžeme podporiť liečenie zachrípnutia a tým zabrániť rozvinutiu sa ďalších príznakov ako je kašeľ alebo nádcha.  

Homeopatiká pri zachrípnutí a strate hlasu

Causticum- ak cítite škriabanie v hrdle, máte suchý kašeľ a nedarí sa ho odkašľať. Často ide o zachrípnutosť spevákov alebo rečníkov. Hlas zlyhá, ak zaspieva vyššie tóny. Zhoršenie: ráno, studené počasie a večer. Zlepšenie: studenými nápojmi a vo vlhkom prostredí.

Phosphor- zachrípnutosť sa zhoršuje alebo objavuje večer a je spojená s veľkou citlivosťou a suchosťou laryngu. Rozprávanie unavuje a zraňuje pacienta. Hlas je drsný a hrubý. Vykašliavanie je malé. Kašle pri pokuse rozprávať. Zlepšenie: studenými nápojmi.

Arnica montana- zachrípnutie z nadmernej námahy hlasiviek, u rečníkov, spevákov, kričiacich detí. Hrtan je veľmi citlivý na dotyk. Zhoršenie: chladom. Zlepšenie: teplom a teplými nápojmi.

Belladonna- zachrípnutosť, rozprávanie spôsobuje bolesť. Laryng je suchý a veľmi bolestivý. Deti sú uplakané a podráždené. Zhoršenie: v noci, dotýkaním sa krku.

Argentum metallicum- pálenie a bolesti v laryngu. Užitočný liek, ak sa mení zafarbenie hlasu u spevákov a rečníkov. Má hojnú exudáciu v laryngu, ktorá vyzerá ako uvarený škrob, ľahko sa vykašliava. Zhoršenie: rozprávaním

Carbo vegetabilis- vhodný pri bezbolestnej zachrípnutosti najmä po pobyte na vlhkom večernom vzduchu. Hrubý hlas, ktorý zlyháva pri pokuse rozprávať. Priedušnica je veľmi suchá. Zhoršenie: večer, vlhkým studeným počasím a ráno.

Senega- Ďalší užitočný liek na zachrípnutie. Hrdlo je také suché, že rozprávanie pacienta bolí. Liek je vhodný pri náhlych afóniách, najmä ak sú spojené s nahromadením hlienov v hrudníku, ktoré sa ťažko vykašliavajú.

Gelsemium- Symptómy sú výsledkom nervozity, negatívnych správ, úzkosti pred skúškou, po chrípke, zápale. Typická je aj strata hlasu počas menštruácie. Krk je bolestivý a suchý. Prvý liek pre afóniu z laryngeálnej paralýzy.

Selenium- - Tento liek je často potrebný na vyčistenie hlasu. Má zachrípnutosť, ktorá sa objaví len čo pacient začne spievať, alebo aj dlho po užívaní hlasu. Charakteristická je expektorácia veľkého množstva priehľadného hlienu z laryngu ráno.

Homeovox- Homeopatický komplexný preparát na zachrípnutie, stratu hlasu, únavu hlasiviek a zápaly hrtana.

Ak sa žiadne z uvedených homeopatík nezhoduje s problémami ktoré máte, obráťte sa na skúseného homeopata, ktorý vám pomôže pri výbere správneho homeopatika. Pri chronickom probléme je vhodnejšie použiť homeopatikum vybrané na základe opakujúceho sa problému a mentálneho rozpoloženia človeka.

Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára. Pri chorobách a pretrvávajúcich problémoch sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.