Tráviace problémy a hnačka u psov

26.04.2022

 Tráviace problémy sú jedny z najčastejších problémov, ktoré môžu postihnúť nášho štvornohého miláčika. Okrem vyhľadania veterinárnej pomoci, nám dobre poslúži aj homeopatia a naše citlivé pozorovanie zvieraťa, ktoré indikuje čo najpresnejšie homeopatikum a tým aj rýchle zotavenie sa.

 Problémy s trávením sa u psa prejavujú najmä zvracaním, neprijímaním potravy, hnačkou, alebo naopak zápchou a celkovou malátnosťou.. Z príčin ktoré spôsobujú závažné zdravotné problémy sem patria vírusy, baktérie, parazitózy, genetické predispozície, alergické ochorenia a veľmi často chyby v kŕmení.Na problémy so žalúdkom nás psík najčastejšie upozorní požieraním trávy. Potrebuje si zmeniť kyslosť žalúdka, alebo má v ňom niečo nestráviteľné, čo potrebuje dostať von. Trávou si obalí nestráviteľné kúsky a potom ich vyvrhne. Ak má pes problémy s trávením, 24 hodín by okrem tekutín nemal nič dostať.

 Najčastejšími príznakmi a prejavmi problémov v črevách je mohutné škŕkanie - je to predzvesť hnačky. Akútna hnačka patrí k častým problémom psov. Spravidla ju sprevádza rýchly nástup. Dlhotrvajúca hnačka, najmä u starších psov by sa nemala podceňovať. Psa dehydruje a zaťažuje jeho organizmus, preto je nutné nasadiť infúznu liečbu a absolvovať ďalšie vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť ochorenia ako chronické zlyhanie obličiek, pankreatitída, ochorenia pečene či rôzne nádorové ochorenia.

Možné príčiny hnačky

  • náhla zmena stravy

  • alergiaalergia na niektoré zložky potravy, na farbivá a konzervačné látky

  • pokazené alebo zmrazené jedlo

  • bakteriálne alebo vírusové infekcie

  • parazity

  • otravy

  • stres alebo strach

  • prejedanie

  • liečba antibiotikami

  • podráždenie gastrointestinálneho traktu

  • reakcia naočkovanie

Prvá pomoc pri neinfekčnej hnačke

Pri dietetických hnačkách, ak nie je pes apatický, má zachovanú chuť do žrania, bez teploty a často nevracia nasadíme psovi jeden deň hladovku. Netreba zabudnúť na to, aby mal pes stály prístup k vode. Na druhý deň môžeme psovi podať ryžový odvar (chráni sliznicu čreva) a aj samotnú ryžu. Vhodné sú taktiež probiotické prípravky buď vo forme pást alebo práškov. Tieto prípravky obsahujú probiotické kultúry, ktoré napomáhajú osídliť tráviaci trakt mikroorganizmami. Niektoré z nich obsahujú aj látky, ktoré chránia sliznicu čreva, podporujú jej regeneráciu a zastavujú hnačku. Ak nastane zlepšenie, postupne do ryže pridávame kuracie mäso a zeleninu.

Psíkom môžeme pomôcť aj podávaním homeopatík. Pri voľbe homeopatík si treba všímať konzistenciu, farbu a zápach stolice.

Homeopatiká pri hnačke

Magnesium phosphoricum- hnačka a zvracanie, kolikovité alebo kŕčovité bolesti žalúdka alebo čriev, vetry. Vodnatá pretrvávajúca hnačka žlto-zelenej farby s kyslastým zápachom. Zhoršenie: chladom a dotykom.

Aloe- pri hlienovitej, aj krvavej hnačke, kt. vystrekuje a odporne zapácha najmä po jedle alebo pití. Sú prítomné aj vetry a nedobrovoľný únik stolice pri močení. Zhoršenie: ráno a teplom.

Arsenicum album- častá vodnatá alebo krvavá hnačka s hnilobným zápachom. Po užití tekutín nastáva okamžité zvracanie, prítomný aj veľký nepokoj. Podávame ak psík zjedol pokazenú alebo príliš studenú potravu, pri vírusovej infekcii alebo ak zožral veľa snehu. Zlepšenie: teplom, čerstvým vzduchom. Pri ležaní má hlavu vo vyvýšenej polohe.

Carbo vegetabilis- pri akútnej a subakútnej hnačke, ktorá je vodnatá, tmavá, zapáchajúca, často prítomné aj zvracanie. Pes je na dotyk studený, prítomná aj slabosť. Po pokazenom jedle, pri bakteriálnej alebo vírusovej infekcii. Zlepšenie: čerstvý vzduch a chlad.

China- pri akútnej stále vracajúcej sa vyčerpávajúcej hnačke. Psík má zlé trávenie s vetrami, strieda sa u neho pažravosť s nechuťou do jedla, rýchlo chudne. Pri veľkej strate tekutín. Zlepšenie: silným tlakom a teplom.

Lycopodium- pri hnačke s vetrami, ktoré sú hlasné a zapáchajúce. Pes má nadmernú chuť do jedla, ale už po niekoľkých hltoch je rýchlo nasýtený. Stolica najprv normálna, neskôr vodnato- kašovitá. Zlepšenie: pohybom a čerstvým vzduchom.

Mercurius solubilis- pri hlienovitej alebo kašovitej hnačke bielo-zelenej farby alebo s prímesou krvi. Odporne zapácha, hnilobný pach, bolestivá hnačka spôsobujúca rany. Pes si líže zapálený ritný otvor.

Natrium muriaticum- pri rannej hnačke, poobede je už stolica normálna

Okoubaka- akútna hnačka a vracanie, často po pokazenom jedle alebo po podávaní liekov. Vyvádza jedovaté látky z tela.

Phosphorus- vodnatá hnačka spojená s vracaním alebo vodnatá hnačka s prímesou krvi. Pes má veľký smäd, veľa pije ale potom to vyvráti.

Podophyllum- žlto- zelená hlienovitáhnačka, vystrekujúca ako vodný prúd z hydrantu, hnilobne zapácha, vetry. Pes má zníženú chuť do jedenia a pitia. Môže byť prítomné aj zvracanie žlče. Zhoršenie: ráno a po kŕmení.

Pulsatila- žltá hlienovitá hnačka. Každá stolica je iná, meniaca sa konzistencia stolice. Pri intolerancii krmiva alebo zmene krmiva, kt. obsahuje väčšie množstvo tuku. Vhodná pre psa, ktorý má rád čerstvý vzduch, je čistotný a neustále vyhľadáva telesný kontakt.

Pyrogenium- pri silnej vodnatej aj krvavej hnačke s odporným zápachom. Vysiľujúca hnačka so zvýšenou teplotou. Hlavne pri vírusových ochoreniach. Psovi je zima a chlad mu hnačku zhoršuje.

Veratrum album- profúzna vodnatá alebo hlienovitá hnačka s prímesou krvi sprevádzaná vracaním. Pes je na dotyk studený, má namodralé sliznice, prítomná slabosť, slabý pulz. Zlepšenie: ležaním a teplom

V prípade, ak sa príznaky nezhodujú ani s jednými z uvedených, treba hľadať presnejšie/iné homeopatikum. Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u veterinára. Pri pretrvávajúcich problémoch je nutné navštíviť veterinára alebo sa poradiť so skúseným homeopatom.