Obnovenie oslabeného žlčníka a pečene

16.02.2019

Podľa čínskej medicíny pečeň a žlčník sú orgány zodpovedajúce jari. Ich úlohou je zabezpečovať hladký tok energie, uskladňovať a očisťovať krv. Pečeň a žlčník sú orgány citlivé na všetky druhy emócií. Keď sme depresívni, plačliví, nahnevaní, ale nevieme sa vyjadriť, dusíme to v sebe, podpíše sa to na zdravotnom stave týchto dvoch orgánov. Mnohé choroby závisia na nerovnováhe v určitom orgáne.V homeopatii existuje takzvaná orgánová liečba, ktorá sa používa najmä vtedy, ak je potrebné najskôr liečiť orgán, aby sa mohol vyliečiť celý organizmus. Medzi často používané homeopatiká na obnovenie oslabenej funkcie pečene a žlčníka patrí:

Taraxacum officinale ( Púpava lekárska) - podľa starých legiend sa zrodila z prachu, ktorý rozvíril ohnivý voz boha Slnka. Posilňuje pečeň a priaznivo pôsobí na tvorbu žlče. Kľúčovým príznakom lieku je bielo povlečený jazyk s červenými mapami a horkou chuťou v ústach. Môže byť prítomný aj tlak v oblasti pečene, ktorý zlepšuje pohyb a chôdza na čerstvom vzduchu.

Carduus marianus ( Pestrec mariánsky) - pre svoje tŕne dostal ľudový názov "Kristova koruna". Používame ho na detoxikáciu pečene, pri akútnom zápale žlčníka a pečene, žlčníkových kameňoch. Regeneruje pečeň a žlčník. Do obrazu tohto lieku patrí bolestivosť v oblasti pečene alebo žlčníka, ktorá sa zhoršuje v ľahu na ľavej strane a pohybom.

Chelidonium majus (Lastovičník väčší) - prastará liečivá rastlina, nazývaný "dar z nebies". Pokladal sa za ochrannú rastlinu, ľudia ho nosili pri sebe ako prostriedok proti zlým silám. Je to orgánový liek pre povzbudenie pečene a žlčníka. Homeopatikum je vhodné pri žlčníkových kolikách a kameňoch. Typickou je bolesť brucha šíriaca sa pod dolný pól pravej lopatky a žlté sfarbenie kože.  

Hepatica nobilis (Pečeňovník trojlaločný) - dostal názov vďaka priaznivému účinku na pečeň. Je to ďalší orgánový liek na posilnenie funkcie pečene. Zastavuje tvorbu kameňov v žlčníku a žlčníkových cestách.

Orgánové lieky podávame v nízkych potenciách 5 CH, 9 CH, 2- až 3-krát denne po 1 globulke. Ak sa stav nemení alebo si nie ste istí, ktoré homeopatikum je pre vás to najvhodnejšie, vyhľadajte pomoc skúseného homeopata. Správne zvolená homeopatická liečba, ušitá na telo, stabilizuje človeka na úrovni emocionálnej, duševnej aj fyzickej.

Tieto informácie sú informatívneho charakteru a nenahrádzajú návštevu u lekára.

Drahomíra Čamajová, SAKHom