Najčastejšie používané homeopatiká pri akútnych infekciách močových ciest

01.10.2019

Zápal močových ciest je veľmi rozšírený problém, ktorý občas potrápi väčšinu z nás. Infekciami močových ciest, ktoré postihujú rovnako dolné aj horné močové cesty, sa vo všeobecnosti označujú infekcie spôsobené baktériami.  

 Za najväčšieho škodcu je v tejto súvislosti považovaná baktéria Escherichia coli. Tento druh parazitov žije v tráviacej sústave a na koži v okolí konečníka, odkiaľ preniká do močového mechúra. V homeopatii existuje niekoľko homeopatík, pomocou ktorých sa dokážeme nekomplikovaného zápalu močových ciest zbaviť jemne, účinne a rýchlo. Pre správnu voľbu homeopatika je potrebné si všímať fyzické symptómy človeka ako je typ bolesti, kedy je bolesť najhoršia, čo ju zlepšuje, zhoršuje a podobne.

Najčastejšie používané homeopatiká pri akútnych infekciách močových ciest

Cantharis - intenzívne pálenie pri močení, ak každá kvapka páli ako kyselina. Neustále nútenie na močenie, ale odchádza len pár kvapiek moču. Hlavným symptómom je bolesť. Bolesť je prítomná pred, počas a po močení. Stav môže byť doprevádzaný hnevom a veľkou podráždenosťou.

Nux Vomica - myslíme na ňu ak hlavným symptómom je časté nútenie na močenie a pocit plnosti, ale odchádza len malé množstvo moču. Môže sa objaviť aj pocit nútenia na stolicu pri močení. K zlepšeniu dochádza teplými obkladmi alebo teplým kúpeľom. Človek má pocit, že moč je horúci. Psychicky je podráždený, netrpezlivý a nepokojný.

Pulsatilla - pri nepravidelnej záchvatovitej bolesti, čím viac odkladáme vymočenie, tým je bolesť intenzívnejšia. K zhoršeniu symptómov dochádza studeným, vlhkým počasím a premoknutím nôh. Nechcený únik moču, po vymočení prichádza ostrá bolesť. Medzi typické príznaky patrí aj plačlivosť a náladovosť. Túži po úteche a náklonnosti, ktorá zmierňuje príznaky močového mechúra.

Dulcamara - podráždený močový mechúr z vlhkého a studeného počasia, sedení na studenom. Zlepšenie pohybom a teplom. Zhoršenie studeným, vlhkým počasím hlavne na jeseň.

Sarsaparilla - typické ječasté močenie, s najväčšou bolesťou ku koncu močenia, posledné kvapky pália. Sediment v moči alebo biely šupinatý moč.

Apis mellifica - silné nutkanie na močenie. Hlavným symptómom sú pálivé a pichavé bolesti hlavne na začiatku močenia, ktoré zlepšujú studené obklady. Môžu byť prítomné aj opuchy a hromadenie vody v tele. Nehojné močenie.

Berberis vulgaris - rezavé, pálivé bolesti, ktoré vyžarujú do močovej trubice, nutkanie sa zhoršuje pohybom, k zlepšeniu dochádza počas močenia. Bolesti sa objavujú v jednom bode a odtiaľ sa šíria. Moč je tmavý, hlienovitý. 

 Pri chronickom probléme je vhodnejšie použiť homeopatikum vybrané na základe opakujúceho sa problému a mentálneho rozpoloženia človeka. Celkovo sú mentálne symptómy veľkou pomocou pre homeopata, preto je veľmi dôležité trénovať sebapozorovanie, či už na mentálnej, emocionálnej alebo fyzickej rovine.

Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára. 

Ak príznaky pretrvávajú alebo sa dokonca zhoršujú, je nutné zdravotný stav konzultovať s odborníkom.

Obrázky: www.pixabay.com