Jarné prebúdzanie s homeopatiou

08.07.2018

Jarná príroda má svoje čaro, prináša do života radosť, smiech a dobrú náladu. Ale predsa, nie všetci si môžu plnými dúškami užívať jej krásy. Príchod jari je pre mnohých alergikov začiatkom "mučivého obdobia". Upchatý nos, začervenané oči, tečúca nádcha, kýchanie či svrbenie podnebia a uší, to všetko im kazí kúzlo tohto ročného obdobia. 

Podľa čínskej medicíny pečeň a žlčník sú orgány zodpovedajúce jari. Ich úlohou je zabezpečovať hladký tok energie, uskladňovať a očisťovať krv. Za alergické prejavy je najviac zodpovedná pečeň. Ak je oslabená, nedokáže dostatočne zbavovať organizmus škodlivín a imunitný systém potom prehnane reaguje na látky z okolitého prostredia. S prebúdzajúcou sa jarnou prírodou sa stáva aktívnym tento najväčší orgán v tele. Naši predkovia verili, že pečeň je sídlom duše. Cez ňu prechádzajú pocity ako ľútosť, úzkosť, strach, ale tiež zloba, zlosť, krivdy. Je barometrom našich nálad, sleduje, či sme v živote našli svoj zmysel. Poukazuje na náš vzťah k svetu a na to, ako sa dokážeme milovať a tolerovať.

Zakázaná láska- prípad z praxe

Do dverí vstupuje pekne oblečená a upravená mladá žena. Trpí alergickou nádchou, ktorá sa zhoršuje na jar a na jeseň. Ráno je nos upchatý, neskôr jej začne z neho vytekať priehľadný hlien riedky ako voda, pridruží sa kýchanie a slzenie z očí. Počas nádchy ju páli v nose. Celkový stav jej zlepšuje čerstvý vzduch, k zhoršeniu príznakov dochádza pri vstupe do teplej miestnosti. Diagnostikovali jej alergiu na pleseň, roztoče, prach a perie. Okrem nádchy trpí častými bolesťami hlavy, má zníženú funkciu štítnej žľazy a zvýšené pečeňové testy. Posledné roky citlivo reaguje aj na slnečné lúče, po celom tele sa jej objavia drobné vyrážky. Ťažkosti s nádchou začali už v detstve. S rodičmi bývala u starých rodičov, kde často dochádzalo k hádkam. Bola tam napätá situácia, ktorá sa zhoršila, keď do domu prišiel strýko so svojou rodinou. Neznášala to neustále búchanie dverí a krik. Želala si pokoj, aby v rodine všetko fungovalo tak, ako má. Niekedy v čase dospievania kúpil otec dom a odsťahovali sa. Pokoj a harmóniu v rodine narušila láska. Na začiatku bolo všetko krásne, rodičia jej priateľa akceptovali. Zlom nastal, keď sa dozvedeli, že nie je katolík. Začali sa hádky a krik. Chceli, aby prerušila vzťah s chlapcom, ktorého tak veľmi milovala. Trápilo ju to, veď po ničom inom netúžila viac, ako byť s ním. Pre rodičov bolo dôležitejšie, čo povedia ľudia, než šťastie ich dcéry. Ako sa budú na nich pozerať, keď sa dozvedia, že dcéra je s niekým, kto nie je ani pokrstený. Ale ona sa ho nechcela vzdať.Situácia sa vyhrotila a otec jej dal na výber. "Buď sa s ním rozídeš alebo odídeš z domu!" Na celej tejto nemilej situácii ju trápilo, že sa jej nezastala mama, nepovedala vôbec nič na jej obranu. Cítila sa ako špina, odpad, ako keby nebola nič. Z domu odišla, aby rodičom dokázala, že vie žiť aj bez nich. Dúfa, že časom sa to urovná a rodina bude zase pokope.

Mladá žena dostala homeopatický liek Allium cepa ( cibuľa ), ktorý odstránil jej problémy s alergickou nádchou a bolesťami hlavy. Upravila sa jej aj funkcia štítnej žľazy a ustúpila alergia na slnko. Teraz si vychutnáva bezproblémové tehotenstvo a teší sa na prírastok do rodiny.

Obnovenie oslabeného žlčníka a pečene

Pečeň a žlčník sú orgány citlivé na všetky druhy emócií. Keď sme depresívni, plačliví, nahnevaní, ale nevieme sa vyjadriť, dusíme to v sebe, podpíše sa to na zdravotnom stave týchto dvoch orgánov. Už Sokrates povedal, že telo je iba obalom duše. Ak ochorie duša, ochorie aj telo. Neexistuje zdravá duša a choré telo, tak ako neexistuje chorá duša a zdravé telo. Mnohé choroby závisia na nerovnováhe v určitom orgáne.V homeopatii existuje takzvaná orgánová liečba, ktorá sa používa najmä vtedy, ak je potrebné najskôr liečiť orgán, aby sa mohol vyliečiť celý organizmus. Medzi často používané homeopatiká na obnovenie oslabenej funkcie pečene a žlčníka patrí: 


Taraxacum officinale ( Púpava lekárska) - podľa starých legiend sa zrodila z prachu, ktorý rozvíril ohnivý voz boha Slnka. Posilňuje pečeň a priaznivo pôsobí na tvorbu žlče. Kľúčovým príznakom lieku je bielo povlečený jazyk s červenými mapami a horkou chuťou v ústach. Môže byť prítomný aj tlak v oblasti pečene, ktorý zlepšuje pohyb a chôdza na čerstvom vzduchu.

Carduus marianus ( Pestrec mariánsky) - pre svoje tŕne dostal ľudový názov "Kristova koruna". Používame ho na detoxikáciu pečene, pri akútnom zápale žlčníka a pečene, žlčníkových kameňoch. Regeneruje pečeň a žlčník. Do obrazu tohto lieku patrí bolestivosť v oblasti pečene alebo žlčníka, ktorá sa zhoršuje v ľahu na ľavej strane a pohybom.


Hepatica nobilis (Pečeňovník trojlaločný) - dostal názov vďaka priaznivému účinku na pečeň. Je to ďalší orgánový liek na posilnenie funkcie pečene. Zastavuje tvorbu kameňov v žlčníku a žlčníkových cestách.

Chelidonium majus (Lastovičník väčší) - prastará liečivá rastlina, nazývaný "dar z nebies". Pokladal sa za ochrannú rastlinu, ľudia ho nosili pri sebe ako prostriedok proti zlým silám. Je to orgánový liek pre povzbudenie pečene a žlčníka. Homeopatikum je vhodné pri žlčníkových kolikách a kameňoch. Typickou je bolesť brucha šíriaca sa pod dolný pól pravej lopatky a žlté sfarbenie kože. 

Orgánové lieky podávame v nízkych potenciách 5 CH, 9 CH, 2- až 3-krát denne po 1 globulke. Ak sa stav nemení alebo si nie ste istí, ktoré homeopatikum je pre vás to najvhodnejšie, vyhľadajte pomoc skúseného homeopata. Správne zvolená homeopatická liečba, ušitá na telo, stabilizuje človeka na úrovni emocionálnej, duševnej aj fyzickej.

Tieto informácie sú informatívneho charakteru a nenahrádzajú návštevu u lekára.

Drahomíra Čamajová, SAKHom