Homeopatiká na bolestivú menštruáciu a predmenštruačný syndróm

30.05.2020

 Bolestivá menštruácia je nočnou morou mnohých žien. Zatiaľ čo niektoré ženy trpia len malými alebo žiadnymi bolesťami, iné trpia ťažkými kŕčmi v bruchu, ktoré bez liekov proti  bolesti len ťažko znášajú. Jedným zo spôsobov ako tento diskomfort zmierniť je homeopatia. Ponúka nám možnosť jemne regulovať a pozitívne ovplyvniť rovnováhu ženských hormónov.

Kŕčovité bolesti objavujúce sa počas menštruácie, veľké percento žien pociťuje ako nepríjemné sťahy v podbrušku alebo v oblasti maternice. Ide o paralyzujúcu bolesť, ktorá je u niektorých žien tak silná, že im bráni v bežnom živote. V homeopatii existuje niekoľko účinných homeopatík, ktoré nám ženám v tomto smere dokážu pomôcť. Pri výbere toho najvhodnejšieho, je potrebné vziať do úvahy okrem fyzických symptómov aj mentálny stav. Správne zvolené homeopatikum prináša úľavu od bolesti a nastoľuje vnútornú harmóniu a rovnováhu v ženskom tele.

Homeopatiká na bolestivú menštruáciu a predmenštruačný syndróm

Cimicifuga - pri bolesti, ktorá prechádza od bedra k bedru cez spodnú časť brucha. Vyžaruje smerom nahor do brucha alebo dole do prednej časti stehien. Bolesť je sprevádzaná silným, tmavým krvácaním. Čím viac krvácania, tým viac bolesti. Menštruácie sa veľmi líšia, pokiaľ ide o čas a množstvo. Teplý zábal bolesti zlepšuje, naopak konzumácia alkoholu môže bolesti zosilniť. Pred a počas menštruácie je žena depresívna, nervózna a nepokojná.

Sepia - je vhodná pri silnej, kŕčovitej bolesti s pocitom poklesu reprodukčných orgánov. Akoby išli vypadnúť z malej panvy. Tento pocit vyvoláva následne charakteristické kríženie nôh. Menštruácia je sprevádzaná výraznou únavou a podráždenosťou, hlavne k rodinným príslušníkom. Zvýšená chuť na sladké alebo kyslé. Intenzívne športové aktivity a tanec zmierňujú bolesti a psychickú podráždenosť.

Colocynthis - brušné orgány ženy pociťujú "akoby boli stlačené medzi kameňmi" alebo bolesti majú kolikovitý charakter. Sú sprevádzané nevoľnosťou a niekedy zvracaním. Žena pociťuje úľavu silným tlakom na brucho, stočením sa do klbka a teplým obkladom. Je nahnevaná a podráždená.

Magnesium phosphoricum - prináša úľavu pri menštruačných kŕčoch s tmavým krvácaním. Menštruácia prichádza skôr a je sprevádzaná bolesťou vaječníkov. Bolesti sú náhle a vystreľujúce. Žena je nepokojná, nervózna a rukami si neustále tlačí na brucho. Až plače od bolesti. Horúca sprcha a teplé obklady jej bolesť výrazne zlepšujú.

Belladonna - ak je bolesť brucha horšia ráno, sprevádzaná pocitom tiaže. Panvové orgány ženy pociťujú ako horúce. Krvácanie je obvykle svetločervené, hojné a často sa vyskytuje predčasne. Ale aj tmavá krv so zrazeninami. Bolesti vyžarujú do chrbta. Žena je mimoriadne citlivá na dotyk a vibrácie. Prítomná veľká podráždenosť a hnev. Horúca červená tvár, ale ruky a nohy sú studené. Bolesť sa často zmierňuje ohýbaním dozadu.  

V prípade, ak sa vaše príznaky nezhodujú ani s jednými z uvedených, treba hľadať presnejšie/iné homeopatikum.

Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára.

 Ak príznaky pretrvávajú alebo sa dokonca zhoršujú, je nutné zdravotný stav konzultovať s odborníkom.

Obrázky: www.pixabay.com