Homeopatická pomoc sučkám v období gravidity a pôrodu

24.01.2022

Príchod plánovaných šteniatok na svet je pre nejedného z nás veľkým zážitkom. Tešíme sa na nových spoločníkov, ktorí nám vyčaria úsmev na tvári. Na vytúžený príchod šteniatok a bezproblémový priebeh gravidity je potrebné pripraviť aj nášho domáceho miláčika. Nie všetky sučky porodia spontánne a bez komplikácií. Podávaním homeopatík v období gravidity pripravíme sučku na prirodzený pôrod a tým prispejeme aj k menšiemu vysileniu a tým pádom aj k zmenšeniu stresu a možných popôrodných komplikácií.

Prirodzený priebeh gravidity môžeme podporiť nasledujúcimi homeopatikami

Viburnum opulus - vhodné pre sučky, ktoré už v minulosti prekonali potrat. Podávame v treťom týždni gravidity 1x denne v potencii C30 po dobu troch týždňov.

Caulophyllum - vhodný pre sučky, ktoré mali ťažké pôrody už v minulosti. Podávame v čase gravidity každé dva týždne 2x denne globulku v potencii C30.

Pulsatilla - má pozitívne účinky na činnosť pohlavných orgánov. Podporuje rozšírenie pôrodných ciest a zabraňuje možnej deformácii plodu. Podávame tri dni pred pôrodom 3x denne jednu globulku v potencii C9.

Arnica- podporuje hojenie rán a zabraňuje popôrodnému krvácaniu. Uľahčuje pôrod a zabraňuje zničeniu tkaniva počas pôrodu. Podávame tri dni pred pôrodom a hneď po pôrode 2x denne jednu globulku v potencii D30 alebo C30.

Pôrod

Gravidita suky trvá priemerne 63 dní. Niektoré suky na začiatku brezivosti menia svoje chovanie - sú maznavejšie, viac jedia. U iných sa zasa prejavuje nechutenstvo. Približne 10 dní pred pôrodom je potrebné sučku odčerviť, aby sa šteniatka neinfikovali červami cez materské mlieko. Niekoľko dní pred pôrodom dochádza k zväčšeniu mliečnych žliaz a k zdureniu pošvy . Suky zvyknú obmedziť pohybovú aktivitu, prijímajú menej potravy a v pripravenej pôrodnej bedni si vyhrabávajú brloh. Pôrod má viacero fáz a jeho celková dĺžka môže byť rôzna. Na jeho dĺžku má veľký vplyv počet šteňat. Počas pôrodu musí mať fenka k dispozícii vodu na pitie, v prípade potreby môžete do nej pridať med na zvýšenie energie pri pôrode.

Priebeh pôrodu môžeme podporiť nasledujúcimi homeopatikami

Caulophyllum - pri slabých kontrakciách maternice alebo ak kontrakcie slabnú. Ovplyvňuje hladké svaly maternice, otvára kŕčok maternice, ktorý je počas pôrodu kŕčovitý a tým zabezpečuje prirodzený priebeh pôrodu. Podporuje vytláčanie zadržanej placenty a zabraňuje krvácaniu z maternice. Dávkovanie: každú pol hodinu 1 až 3 globulky v nízkej potencii D6 alebo C9 . Opakujeme 2 až 3x.

Pulsatilla - V čase pôrodu, ak sú pôrodné sťahy príliš pomalé, slabé alebo neprítomné. Kŕčok maternice je otvorený alebo uvoľnený. Dávkovanie: každú pol hodinu 1 až 3 globulky v nízkej potencii. Opakujeme 2 až 3x.

Cimicifuga - vhodná na uľahčenie pôrodu pri nejasných, opakujúcich sa pôrodných sťahoch.. Odstup medzi šteniatkami trvá dlhšie ako hodinu a sučka je veľmi nepokojná. Spúšťa tlaky a pôrod, ovplyvňuje kontrakcie maternice. Dávkovanie: každú pol hodinu 1 až 3 globulky v nízkej potencii.

Secale cornutum - na posilnenie kontrakcií maternicového svalu. Každých 15 min. jednú dávku v nízkej potencii D6 alebo C9 striedať s Caulophyllum. Po narodení šteniatka počkať asi hodinu a pri potrebe dávku zopakovať. 

Možné komplikácie po pôrode

Po pôrode je sučka oslabená, stratila veľa telesných tekutín a potrebuje pokoj a oddych na zotavenie. Sučke je potrebné zmerať teplotu. Ak je telesná teplota sučky nad 39,5 stupňa, je potrebné jej stav prekonzultovať s veterinárom. Môže sa stať, že v maternici sučky ostali popôrodné zvyšky alebo odumreté šteniatko. Po pôrode je maternica sučky podráždená a môže dôjsť k zápalu. Aj v tomto prípade sú homeopatiká veľkou pomocou. Urýchľujú regeneráciu maternice a posilňujú oslabenú sučku. 

Homeopatiká po pôrode

Arnica - vhodná pri dlhých pôrodoch so zraneniami pôrodných ciest a stavoch vyčerpania. Pomáha pri zotavení a podporuje hojenie. Dávkovanie: 2x denne počas troch dní v potencii C30 alebo D30.

China - pri veľkej strate tekutín, silnom tmavom krvácaní, zlej zrážanlivosti krvi a veľkej slabosti a vyčerpanosti. Príznaky sa zlepšujú teplom. Podávame 1x denne v potencii C30 alebo D30 asi týždeň.

Lachesis - ak má sučka tmavý a zapáchajúci výtok s teplotou nad 39,5 stupňa. Sučka je malátna a má nechuť do jedla. Podávame 2x denne v potencii C12.

Pulsatilla - aby sme predišli zápalu maternice. Vhodná pre sučky, ktoré sú láskavé a prítulné. Pulsatila podnecuje prekrvenie maternice. Podávame 3x denne v nízkej potencii, počas dvoch týždňov.

Sepia - napína maternicu a predchádza jej zápalu. Vhodná hlavne pre staršie sučky. Podávame jednu dávku po pôrode v potencii C30 alebo D30.

Sabina - pri pretrvávajúcich popôrodných krvácaniach. Výtok je lepkavý, rozžierajúci so silným zápachom. Podporuje vypudenie popôrodných zvyškov a pomáha pri regenerácii maternice. Podávame 3x denne v nízkej potencii 3 až 6 dní. 

Kedy treba kontaktovať veterinárneho lekára

  • ak je sučka gravidná viac ako 63 dní a nejaví známky pôrodu, poprípade začína byť apatická
  • sučka má viditeľné pôrodné bolesti po dobu 4 hodín a viac bez vypudenia prvého plodu
  • interval medzi šteniatkami je dlhší než 4 hodiny pri viditeľných kontrakciách
  • interval od posledného šteňaťa je dlhší ako 6hodín bez prítomnosti kontrakcií
  • výtok zelených plodových vôd bez vypudenia plodu
  • prítomnosť patologického výtoku (hnisavý, výrazne zapáchajúci)
  • celková doba pôrodu je dlhšia než 24 hod
  • celkové narušenie zdravotného stavu sučky ( nechutenstvo, apatia, strata mlieka )

Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u veterinára. Pri pretrvávajúcich problémoch je nutné navštíviť veterinára alebo sa poradiť so skúseným homeopatom.