Homeopatická pomoc pri infekciách močových ciest

19.09.2019

Článok bol publikovaný v časopise Vitalita - september 2019

Pálenie, bolestivé močenie a nepríjemný pocit v močovom mechúre. Mnoho žien vie, aká nepríjemná môže byť infekcia močového mechúra. Najčastejšie sa s ňou stretávame od príchodu prvých chladných dní na jeseň až po koniec jari. 

Slnko a teplý vzduch nás lákajú do prírody. Zem je ale práve v tomto období vďaka chladnejším nociam viac studená a vlhká. Tí, ktorí sedia na nej príliš dlho, riskujú zápal močového mechúra. Približne 50% žien ho prekoná aspoň raz v živote.

Niektoré ženy, však so zápalmi v tejto časti tela bojujú celý život. Veľmi účinnou metódou, ako toto ochorenie prekonať, je aj homeopatia.

Pod veľkým tlakom

Na homeopatickú konzultáciu prichádza mladá žena. Už osem rokov ju trápi chronický zápal močového mechúra, ktorý sa opakuje každých päť týždňov. Zápal sa prejavuje ostrou bodavou bolesťou v močovom mechúre. Bolesť cíti nielen pri močení, ale aj pri chôdzi alebo sedení. Má neustále nutkanie na močenie, ale moč odchádza len po kvapkách a každá kvapka moču je sprevádzaná urputnou bolesťou. Niekedy sedí na záchode aj dve hodiny. Bolesť jej zlepšuje teplo v akejkoľvek forme (sauna, teplý kúpeľ, suché teplo). Zápaly jej zhoršuje nedostatok tekutín a chlad. Okrem problémov s močovým ústrojenstvom trápia túto mladú ženu opakujúce sa zápaly priedušiek a časté bolesti podžalúdkovej žľazy. Popri zamestnaní externe študuje na vysokej škole. Práca, skúšky a popri tom staranie sa o domácnosť, vytvárajú v nej napätie a tlak. Pred skúškou je veľmi agresívna. Táto agresia pramení zo strachu, že skúšku neurobí, aj keď sa na ňu veľmi usilovne učila. Akákoľvek maličkosť ju vie rozčúliť. Najprv sa nahnevá a potom plače. Je aj veľmi citlivá. Agresia a citlivosť ju sprevádzajú životom od útleho veku. Už ako dieťa si vedela vydobiť čo chcela a ak nepomohli slová, neváhala použiť silu. Svoje staršie sestry dokonca naháňala s nožom v ruke, s túžbou zabiť. Nerada chodí na miesta, kde je veľa ľudí. Znervózňuje ju, keď na ňu niekto pozerá, má z toho až bolesti hlavy. Ľudia si myslia, že je sebavedomá, ale ona sa cíti neistá. Ak jej niekto povie niečo negatívne, premýšľa nad tým aj týždeň a je z toho smutná. Od ľútosti až plače. Najväčšiu radosť jej do života prinášajú zvieratá. Chcela sa stať veterinárkou, ale život to zariadil ináč. Aj napriek tomu je zvieratkami obklopená neustále. Súcití s nimi viac, ako s ľuďmi. Ako malá im lásku prejavovala hryzením. Nestačilo jej len mojkanie a hladkanie. Ani sama nevie prečo, ale väčšie zvieratá ako psy a barany stále hrýzla do ňufáka.

Problémy s močovým mechúrom vyriešila homeopatická nozóda Medorrhinum. Už po troch dávkach homeopatika zápaly zmizli akoby mávnutím čarovného prútika. Zlepšila sa aj psychika, prestala sa trápiť maličkosťami. Úplne ustúpil stres zo skúšok a vysokú školu ukončila s červeným diplomom. Táto homeopatická nozóda odstránila aj časté bolesti podžalúdkovej žľazy a problémy s prieduškami. Mladá žena si začala viac užívať života a chodiť medzi ľudí.

 V homeopatii vnímame telo a psychiku človeka ako jeden neoddeliteľný celok. Preto pri výbere homeopatika zohľadňujeme nielen fyzické príznaky, ale aj celkový psychický stav.

Cystitída sa môže vyskytnúť aj vtedy, ak sa ocitneme pod príliš veľkým tlakom, či už na profesionálnej úrovni alebo v súkromnom živote. Aj keď sa hneváme na niekoho blízkeho alebo cítime určitú nespokojnosť. Môže to byť niekto z rodičov, partner, dieťa alebo človek, ktorého máme radi. Močenie je spojené s prúdením vody. Ak je tento tok zastavený príliš dlho, spôsobuje pálivú bolesť.  

Stratená radosť zo života

Opakujúce sa zápaly močového mechúra znepríjemňujú život 54 ročnej klientke. Pri močení má pálivé bolesti hlavne na začiatku močenia, ktoré vrcholia poslednou kvapkou moču. Bolesti prirovnáva k ohňu. Má pocit ako by jej v močovom mechúre horelo. Moč je zakalený a laboratórne výsledky preukázali zvýšenú hladinu bielkoviny v moči. Zápal močového mechúra sa zhoršuje vlhkom a námahou, ale len keď cvičí. Ak robí okolo domu a dvíha ťažké veci, cíti sa vtedy dobre. Po mentole a zázvore je pálenie intenzívnejšie a prichádza náhle. Bolesť sa šíri do obličiek. Je liečená antibiotikami, ale tie jej pomáhajú len na určitý čas. Po niekoľkých týždňoch sa zápal vracia a kolobeh sa opakuje. Momentálne má klientka stresy v práci a začali jej vypadávať vlasy. Pracuje ako opatrovateľka v zahraničí. V práci sa cíti príliš kontrolovaná. Manželka staršieho pána, o ktorého sa stará, až príliš sleduje všetko, čo robí. Aj v súkromnom živote nejde všetko tak, ako by si želala. Veľa vecí drží vo svojom vnútri, dokonca odkladá aj močenie, následkom čoho vznikajú u nej opuchy. Všetko sa jej dotýka a potom len plače. Je depresívna a nevie sa radovať zo života. Práca ju nebaví, ani to neustále cestovanie. Chodí tam len kvôli zárobku, aby našetrila a odložila niečo deťom. Je na nich veľmi naviazaná a ak sa trápia, bolí ju to a ich trápenie prežíva spolu s nimi. Manžel jej prestal dávať peniaze. Bývajú spolu, ale nežijú ako manželia. V manželstve sa veľa hádali a preto sa mu teraz radšej vyhýba a vôbec spolu nekomunikujú.

Homeopatikum vyrobené z včely medonosnej Apis mellifica, priniesli klientke úľavu na fyzickej i psychickej úrovni. Problémy s močovým mechúrom sa začali zlepšovať a postupne celkom vymizli. Po roku a pol sa zápal vrátil, ale po zopakovaní homeopatika znovu pominul. Momentálne je už druhý rok bez ťažkostí. Zlepšila sa aj situácia doma. Začala komunikovať s manželom a aj keď je ich manželstvo už len formálne, teší sa, že dusivá atmosféra v ich dome je už len minulosťou. Po psychickej stránke sa cíti oveľa silnejšia a stabilnejšia.   

Text: Drahomíra Čamajová, SAKHom.

Obrázky: pixabay.com