Homeopatická pomoc pri chrípke

21.10.2019

Prichádza jeseň a s ňou aj jedno z typických ochorení- chrípka. Chrípka je infekčné ochorenie spôsobené vírusmi, ktoré napádajú a ničia sliznicu nosa a sliznicu dýchacích ciest.  Zdrojom infekcie v našich podmienkach je chorý človek, od ktorého sa kvapôčkovou infekciou pri kýchaní, kašľaní, smrkaní, podávaní rúk a bozkávaní šíri veľmi rýchlo na ďalších ľudí. Prichádza rok čo rok a mnoho ľudí si ju mýli s nachladením. 

Príznaky chrípky

  • Náhly nástup choroby

  • Zimnica

  • Bolesti hlavy, svalov a kĺbov

  • Vysoká teplota

  • Suchý dráždivý kašeľ

  • Nádcha

  • Pocit sucha a škriabania v hrdle

  • Celková slabosť a malátnosť

Príznaky prechladnutia

Prechladnutie začína pozvoľne. Najskôr sa dostavia príznaky napadnutia nosovej sliznice (kýchanie, sekrécia) a zvýšenie teploty s kašľom sa objavia až neskôr (do 48 hodín).

Liečba chrípky

Pri chrípke sa odporúča zostať v posteli a zásobovať telo dostatočným príjmom tekutín (najmenej 2 alebo 3 litre) a zvýšiť prísun vitamínu C. Pri bolestiach v hrdle sa odporúča kloktanie teplou vodou každé 2-4 hodiny. Horúci kúpeľ nôh pomáha odstrániť bolesti nôh a zdurenie nosovej sliznice. Veľmi dôležité je aj vetranie miestnosti v ktorej sa počas choroby zdržiavame.

Aj správne vybrané homeopatikum môže pomôcť pri liečbe chrípky. Pri poslednej veľkej epidémii chrípky v roku 1918 uvádzalo mnoho homeopatov skvelé výsledky liečby homeopatickou metódou. Aj tu však platí, že pre správnu voľbu homeopatík, je potrebné si všímať fyzické a mentálne symptómy človeka.

Časté homeopatiká pri chrípke

Aconitum- náhly nástup chrípky po vystavení sa studenému vetru alebo po šoku. Prítomná vysoká horúčka, zúžené zreničky, nekľud, túži po studených nápojoch.

Arsenicum album- chrípka spojená so zvracaním a hnačkou. K zhoršeniu príznakov dochádza okolo polnoci alebo o 1.00 hodine. Chorý človek je nekľudný a má úzkosť o zdravie. Typický je aj smäd na malé dúšky vody a túžba po čerstvom vzduchu, aj keď mu je zima. Výrazná zimnica a stuhnutosť.

Bryonia- pri pomaly rozvíjajúcej sa chrípke. K zhoršeniu dochádza okolo 21.00hod. a najmenším pohybom. Typický je aj smäd na veľké množstvo vody, silné bolesti hlavy. Chorý je podráždený, nechce odpovedať a túži byť sám. Pravostranné symptómy.

Belladonna- pri chrípke s rýchlym nástupom a vysokou teplotou. Zhoršenie okolo 15.00hod., tvár je prekrvená a červená, zrenice rozšírené, ale ruky a nohy sú ľadovo studené. Pri vysokých horúčkach často prítomné aj delírium. Výrazná chuť na citróny alebo citrónové malinovky.

Eupatorium Perfoliatum- ak je chrípka sprevádzaná vysokou horúčkou a silnými bolesťami svalov a kostí. Chuť na studené nápoje a studené jedlo. Zhoršenie medzi 7 a 9 hodinou ráno.

Gelsemium- ak je prítomná slabosť, ospalosť a vyčerpanosť. Pocit ťažkých nôh, očných viečok a hlavy, len ťažko ju vie zdvihnúť z vankúša. Zimnica behá hore a dole po chrbte alebo sa strieda s návalmi tepla. Nemá smäd.

Pyrogenium- pri chrípke s vysokou teplotou, ktorá sa rýchlo mení. Prítomná je aj rozboľavenosť, aj posteľ sa zdá byť tvrdá, zimnica, ktorá je pociťovaná hlboko v kostiach. K zlepšeniu dochádza teplom, teplým kúpeľom a pohybom.

Rhus Toxicodendron- prítomná úzkosť, nekľud a rozboľavenosť svalov a kĺbov, horšia chladom, lepšia teplom alebo teplými obkladmi. Prítomná aj zimnica, hlavne po odkrytí a z prievanu, pocit ako keby ho polieval studenou vodou.

Oscillococcinum- používa sa pri liečbe chrípkových stavov alebo v čase zvýšeného výskytu chrípkových ochorení podávame preventívne 1 dávku 1x v týždni.

V prípade, ak sa vaše príznaky nezhodujú ani s jednými z uvedených, treba hľadať presnejšie/iné homeopatikum.

Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára. Pri chorobách a pretrvávajúcich problémoch sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.

Text: Drahomíra Čamajová, SAKHom

Obrázky: pixabay.com