Homeopatia - nádej na nové začiatky

23.05.2019

Na vlastnej koži prežívame rôzne údery osudu alebo situácie, ktoré nás stále znova a znova stavajú pred nové etapy nášho života. Udalosti, ktoré sa nás dotýkajú, v nás spôsobujú zmätok a my častokrát strácame tú dobre známu cestu, ktorou sme sa uberali. Každý z nás, na tieto situácie reaguje ináč. Avšak problémy, ktoré nás vedome alebo nevedome sužujú a s ktorými sa nevieme dostatočne vyrovnať, sa môžu odzrkadliť na fyzickom i duševnom zdraví. Tak, ako fyzické zdravie vplýva na našu psychiku, rovnako psychická nepohoda a stres vedú k najrôznejším zdravotným problémom.

"Ľudské telo je chrám. Choroba je trhlina v harmónii. Zdravie je súzvuk." - Hippokratés

Na homeopatickú konzultáciu prichádza štýlovo oblečená 48 ročná žena. Elegantne sa usádza v kresle a rozhovor začína slovami: " Mám panický strach zo šoférovania. Pri jazde autom vidím dvojmo, ako keby obraz tancoval predo mnou. Srdce sa mi rozbúcha už len pri myšlienke, že musím šoférovať. To isté sa mi stáva aj pri cestovaní vlakom, kde mám strach z ľudí. Začalo to v mojom manželstve. Mala som psychicky chorú svokru, o ktorú som sa musela starať. Manžel ma psychicky týral. Stále na mňa kričal. Všetko, čo som robila, bolo nesprávne. Cítila som sa ako hlupaňa, ako posledná špina. V našom vzťahu mi chýbala láska a pocit, že niečo znamenám. Každý večer sa vracal domov opitý a robil bordel. Cítila som, že ja nie som ja, ale ako keby niekto cudzí bol vo mne. Mávala som problémy so spánkom a bola som veľmi vyčerpaná. Stále som myslela na to, čo bude, keď príde domov. Aj teraz, keď sme už rozvedení, cítim takú neistotu, hlavne pri komplimentoch. Momentálne nemám vzťah. Nechcem sa viazať. Chcem robiť to, čo ma baví, kedy chcem a ako chcem. Milujem tanec, rada bicyklujem a užívam si deň. Mám rada pocit voľnosti, ktorý mi v manželstve, ale aj v detstve veľmi chýbal. Stále mám pocit, že moji starí rodičia sú pri mne. Mama ma mala veľmi skoro a keďže musela chodiť do školy, výchovu prebrala moja babka. Neskôr si mama našla priateľa a išli sme bývať k nemu. S otčimom som mala zlý vzťah. Stále ma trápil a bil. Keď som mala 14 rokov, prišiel ku mne do postele a začal ma obchytkávať. Utiekla som z domu ku kamarátke, ale nikomu som o tomto incidente nepovedala. Ako dieťa som mávala časté angíny. Teraz ma trápi upchatý nos a už niekoľko rokov užívam dennodenne kvapky, ktoré mi ako tak umožňujú voľne dýchať. Mám rada poriadok, zdravé jedlá, neznášam mlieko a mám panický strach z myší."

Homeopatikum Lac felinum prinieslo elegantnej dáme vnútorný pokoj a rovnováhu. Zlepšil sa jej spánok. Začala viac jazdiť autom. Strach zatiaľ celkom nezmizol, ale sa zmiernil. Po dvoch dávkach homeopatika sa jej lepšie dýcha a nosové kvapky už nepotrebuje.  

Životné krízy a traumy sú hlboko ukotvené na psychickej aj fyzickej úrovni. Niekedy sa môže stať, že uviazneme v minulosti a nevieme sa pohnúť vpred. Každý nový začiatok je pre nás skokom do neznáma a tak pre istotu ostávame na tom istom mieste. Strach slobodne sa hýbať a nedôvera vo vlastnú silu nám tak môžu privodiť problémy s pohybovým aparátom. V pozadí týchto problémov býva skoro vždy nezvládnutá nespokojnosť s niečím alebo s chovaním istej osoby k nám.

"Sme natoľko chorí, nakoľko sme uzavretí do seba. Sme natoľko úplní a zdraví, nakoľko sme otvorení a úprimní k sebe aj k iným." - John Powell 

Mladá žena prichádza kvôli problémom s kĺbmi. Diagnostikovali jej reumatoidnú artritídu. Má opuchnuté kolená, v ktorých cíti napätie a tlak. Máva aj bolestivú menštruáciu a bolesti ramien. Uvedomuje si, že jej problémy pramenia z jej psychickej nepohody. Hovorí: "Prežívala som ťažko niektoré situácie v živote a v tom čase sa mi veľmi zhoršil zdravotný stav. Takmer som nebola schopná pohybu. Nikdy predtým som žiadne vážne zdravotné problémy nemala. Všimla som si, ako tieto opuchy prichádzajú a odchádzajú v spojení s mojim psychickým stavom alebo udalosťami v živote. Preto hľadám alternatívu k silným liekom, ktoré momentálne užívam. Môj zdravotný stav sa začal zhoršovať v zahraničí. Toto obdobie v mojom živote bolo pre mňa veľmi ťažké, pretože sme s priateľom začali riešiť náš vzťah. Hádali sme sa na úplných hlúpostiach. Prestal si ma všímať a ja som si uvedomila, že chcem niečo viac. Cítila som sa uviaznutá a nevedela som, či chcem o vzťah bojovať. Začala som byť nerozhodná a to i v tých najmenších detailoch. Chcela by som niečo viac, zažívať nové veci. Páčilo by sa mi byť s niekým z inej kultúry. Na ľuďoch ma zaujme charizma. Rada sa s nimi porozprávam aj o zložitejších veciach. Cítim v sebe dve osoby. Jedna chce robiť to, čo pozná a tá druhá by najradšej precestovala celý svet. Aktivita a pasivita bojujú medzi sebou. Ak som aktívna, cítim sa nadchnutá a slobodná s možnosťou rozhodnúť sa. Pri pasivite upadám do depresie. Chcem utiecť a mám všetkého dosť, nikto ma nechápe. Navonok som priateľská a optimistická a potom skĺznem do opačného stavu. Niekedy konám impulzívne, neprijímam veci také ako sú. Stále bojujem a chcem v kuse niečo kontrolovať. Mám pocit uväznenia a preto vyhľadávam aktivity, ktoré mi dávajú pocit slobody. Nemám rada uzavreté priestory a dobre sa cítim vo výške a vode, tam som najslobodnejšia. Mám rada prírodu a zvieratá. Najviac ma fascinuje delfín a orol, ktorý žije v korunách stromov. Vidí svet z výšky, môže lietať a na všetko pozerá z inej perspektívy. V prírode všetko plynie prirodzene. Nikto nepotrebuje nič, ako, kedy a čo má robiť. Bavia ma aj jazyky, rada tancujem a maľujem. Dáva mi to pocit slobody. Vtedy sa cítim dobre, pomáha mi to fyzicky a aj duševne.

Homeopatikum Falco pelegrini vrátilo mladej žene pocit slobody a vnútornej rovnováhy. Začala viac veriť svojim rozhodnutiam a nemá už potrebu kontrolovať ľudí okolo seba. Navonok sa síce nič nezmenilo, no ona to vníma teraz inak. Depresie sa po lieku už neobjavili. Úplne zmizla bolesť ramien, ustúpil aj tlak a opuch v kolenách. Momentálne užíva menej liekov na artritídu a laboratórne výsledky z krvi sú v poriadku. Menštruácia je teraz pravidelná a bezbolestná.

Choroby odrážajú naše emócie, myšlienky a spôsoby správania. Z homeopatického hľadiska, choroba vždy znamená narušenie vnútornej rovnováhy tela a mysle. Všetky príznaky ako je bolesť, horúčka, podráždenosť alebo úzkosť sa nemajú chápať ako samostatné ochorenia, pretože navzájom súvisia.

Správne zvolené homeopatikum, ktoré homeopat predpisuje na základe fyzických a psychických príznakov prináša hojivý impulz, ktorý vracia vnútorný poriadok a harmóniu a s ním aj zdravie.

Drahomíra Čamajová, SAKHom

Článok bol publikovaný v časopise Balans - marec/apríl 2019.