Ako uľaviť psíkom pri kožných ochoreniach pomocou homeopatie

22.04.2021

Kožné ochorenia psov patria medzi časté dôvody návštevy veterinára. Podobne ako u ľudí sú veľmi rôznorodé. V tomto článku vám predstavíme niekoľko homeopatík, pomocou ktorých sa psík môže zbaviť nepríjemného svrbenia spôsobeného zápalom kože, ekzémom alebo hot spotom (akútnej mokvajúcej dermatitíde).  

 Hlavne v letných mesiacoch sú psy vystavený viac vonkajším faktorom ako inokedy. Je to podmienené teplotami nad 20 stupňov, ktoré sú ideálne pre množstvo parazitov (blchy, kliešte, švoly, svrabovce ...). Majiteľ môže sledovať na svojom zvierati svrbenie, mastnú srsť, lupiny, vypadávanie srsti. Na koži sčervenanie, prípadne stmavnutie kože, výskyt kožných zmien od koprivky, cez vyrážky, hnisavé ložiská od veľkosti špendlíkovej hlavičky až po rozsiahle ložiská veľkosti ľudskej dlane.

Bakteriálne dermatitídy - veľmi často nastupujú po poškodení povrchu kože škrabaním, kedy koža stráca ochrannú funkciu a prestup baktérii je veľmi rýchly, nastupujú kožné vyrážky, chrasty, mokvavé ložiská, ktoré sa vedia šíriť a postihujú veľký povrch kože. Obzvlášť postihnuté sú málo ochlpené časti ako napr. vnútorná strana stehien. Tieto miesta zväčša zapáchajú.

Ekzém - v počiatočnom štádiu dochádza k plošnému sčervenaniu, opuchu, s tvorbou pľuzgierikov so šupinami alebo mokvaním. V chronickom štádiu pozorujeme vznik krúst, zrohovatenie alebo olupovanie kože. Mokvavý ekzém poukazuje na problémy s obličkami (zápal obličiek alebo zápal močového mechúra). Dôvodom suchého a šupinatého ekzému môže byť ochorenie pečene. Suchý, svrbivý ekzém pri ktorom váš psík stráca aj veľa srsti zas poukazuje na hormonálnu poruchu.

Hot spot ( akútna mokvajúca dermatitída) - je veľmi svrbivé ochorenie, ktoré vzniká veľmi rýchlo, často behom pár hodín. Zvieratá sa lížu, hryzú, škriabu, čím sa ochorenie a sním spätá svrbivosť zhoršujú. Niekedy sa objaví hot spot ako komplikácia alergie na blšie pohryznutie, reakcia na kliešte, ale aj v priebehu iných alergických ochorení ako atopie alebo potravinové alergie. Postihnuté bývajú najmä psy s dlhou hustou srsťou. Na prvý pohľad vidno iba dokopy zlepené mokré chlpy. Pod zlepenou srsťou je koža začervenaná, horúca, pokrytá hnisavo mazľavým povlakom. Pre silné svrbenie si psy odstraňujú chlpy a ochorenie sa veľmi rýchlo rozširuje. Hot spot sa nachádza najmä v tvári, na krku alebo v oblasti zadnej polovice tela. Má typický klinický obraz, silno svrbí až bolí a vzniká vo veľmi krátkom čase.

Najčastejšie používané homeopatiká pri zápale kože, ekzéme a hot spote

Acidum nitricum - bolestivý a mokvavý ekzém, koža je popraskaná a zrohovatená. Vodnatý tmavohnedý výtok, ak sa ekzém zle hojí, zväčša na papuli. Zhoršenie: večer a v noci, chladom.

Arsenicum album - chronický ekzém, suchá koža s trhlinami, šupinatá, krváca ale nemokvá. Srsť je matná a mastná. Zvýšená svrbivosť v noci, často s rozžierajúcim výtokom z ucha. Zlepšenie: suché teplo. Arsenicum album psík je veľmi neistý, citlivý a ustráchaný, chýba mu sebadôvera.

Calcium carbonicum - časté homeopatikum pre mladých psov s mokvavo- šupinatým ekzémom, vyrážky s krustami, ktoré svrbia hlavne na vnútornej strane stehien a podbruší. Pomalé hojenie ekzému, typická je aj znížená činnosť orgánov. Vhodný pre psíkov, ktorí sa rýchlo unavia a potrebujú dlhšiu fázu na zotavenie.

Causticum - chronický, suchý ekzém s červenou kožou a žltým pastovitým výtokom hlavne pri ušiach a análnom otvore. Zhoršenie: studené, suché počasie. Pes Causticum je veľmi ustráchaný, bojazlivý, neistý.

Carbo animalis - pri chronickom zápale kože so zvýšenou produkciou mazu, koža je vlhko- mastná alebo rozpraskaná, výtoky zapáchajú, pomaly sa hoja. Prítomné svrbenie až bolestivé, kožné tumory, kožné uzlíky. Zhoršenie: chladom. Carbo animalis pozitívne ovplyvňuje žalúdok, pankreas, sliznice a lymfatický systém.

Croton tiglium - pri začervenanej koži so zápalom, extrémne svrbí, mokvá, páli. Pľuzgieriky na močopohlavných otvoroch, ekzémy na miešku. Koža je veľmi citlivá na dotyk. Kožné problémy sa striedajú s hnačkou. Zhoršenie: dotykom, v noci.

Graphites - pri suchom, zatvrdnutom ekzéme alebo ekzéme s prasklinami, šupinami. Matná srsť, vypadáva. Husté, lepkavé výtoky medovej farby, zväčša pri ušiach, zvukovode, medzi labkami, v oblasti lakťa, kolenného kĺba, konečníka. Koža má tendenciu hnisať aj pri malom poranení. Graphites pes je náchylný na prechladnutia, nerád sa kúpe, typická je aj veľká žravosť. Má kľudnú povahu, je lenivý, pomalý, nerozhodný.

Lycopodium - suchý ekzém, svrbivý s hnisom. Vypadávanie srsti často v oblasti papule. Pes vyzerá staršie na svoj vek, skoré šedivenie srsti, je po niekoľkých hltoch sýty, často nepreferuje mäso. Na cudzích ľudí hlasno breše, často je pánom domu a nemá rešpekt ani pred svojim pánom. Môže pohrýzť zo strachu, nie je rád sám. Typické sú aj problémy s pečeňou.

Hepar sulphur - pri akútnych zápaloch kože s tvorbou hnisu. Typické sú vyrážky, akné, vredy hlavne na chrbte nosa, pod papuľou, pri papuli. Koža je veľmi citlivá na dotyk. Zhoršenie: chladom a prievanom.

Kreosotum - pri chronickom zápale kože, veľmi silné svrbenie, typická tzv. hrošia koža. Vriedky, ekzémy, vyrážky. Vodnaté alebo matné hnisajúce pľuzgieriky s náchylnosťou k tvorbe vredov. Výtoky silne zapáchajú, spôsobujú krvavé odreniny kože alebo ranky. Zhoršenie: chladom.

Mercurius solubilis - veľkoplošný ekzém, mokvavý so zápachom, tvorba krúst, hlboké rany. Koža je tvrdá, hrubá. Lišaje, vriedky, hnisavé pľuzgieriky sfarbené dožlta, neskôr sa môžu tvoriť chrasty. Veľmi silno svrbí, ani teplo ani chlad neprináša úľavu od svrbenia. Psík má nepríjemný pach z papule a je veľmi nepokojný v noci.

Natrium muriaticum - suchý alebo mokvavý ekzém, ktorý svrbí a hnisá. Ekzém sa objavuje na vnútornej strane labiek a kĺbových ohyboch. Srsť je matná a vyzerá špinavo, koža mastná so šupinami, pazúry lámavé. Psíky majú trhliny na análnom otvore a nose. Typické je aj silné vypadávanie srsti. Psík je zimomrivý, chudne aj napriek apetítu, je citlivý na dotyk a bolesť. Zhoršenie: pohybom. Spúšťačom ochorenia môže byť nesprávna výživa, poruchy látkovej premeny.

Psorinum - potlačené kožné vyrážky, chronický ekzém mokvavý, ktorý veľmi svrbí a zle sa hojí. Koža je suchá, vriedkovitá alebo s chrastami, výtoky sú zapáchajúce. Zhoršenie: chladom a zmenami počasia.

Rhus toxicodendron - pri akútnom zápale kože ak je prítomné začervenanie a opuch. Typická je aj tvorba pľuzgierikov alebo koprivka. Ekzém je šupinatý s hnisom, hlavne v oblasti hlavy, brucha, labiek. Často vyvolaný alergiou alebo kontaktným ekzémom. Zhoršenie: kľudom, mokrým chladom. Psík, ktorý dobre reaguje na toto homeopatikum je chudý, hektický, veľa zíva a pôsobí smutným dojmom. Má sklon k ochoreniam pohybového aparátu, pri kožných ochoreniach prítomné svrbenie, ktoré je tak silné, že sa psík škriabe až do krvi, ale neprináša mu to úľavu. Aj pri silnej únave je u neho viditeľný nepokoj.

Silicea - chronické opätovne sa vracajúce abcesy, ekzémy, hnisanie kože často na okrajoch uší alebo medzi labkami.

Sulphur - pri akútnom ekzéme, ak je koža začervenaná a horúca, suchá alebo šupinatá obzvlášť na očiach, ušiach, slizniciach, genitáliach. Extrémne zhoršenie svrbenia v noci, pes sa škriabe do krvi a výtoky zapáchajú po skazených vajciach. Psík sa vyhýba vode a pôsobí špinavo. Sulphur je vhodný ako detoxikácia po kortikoidnej terapii.

Thuja - pri chronickom zápale kože, ktorá pôsobí špinavo so sladkasto- potuchlým zápachom. Mokvavo hnisavé lišaje s tvorbou pľuzgierikov. Srsť je suchá a matná bez lesku.

Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u veterinára. Pri pretrvávajúcich problémoch je nutné navštíviť veterinára alebo sa poradiť so skúseným homeopatom.